Zdrowy dom – jak urządzić pomieszczenia?

jak wybrać farbę do pokoju dziecka

Robiąc remont swojego domu trzeba zwracać uwagę nie tylko na aspekty estetyczne ale również zdrowotne! Nasz dom powinien być dla nas ostoją zdrowia, a raczej wszelkiego rodzaju bakterie unoszące się w powietrzu nie są zbyt dobre dla naszego organizmu. W tym artykule przedstawię kilka sposobów na to, jak urządzić dom, aby nie tylko olśniewał swoim wyglądem ale także nie szkodził nam!

Pokój dla dziecka

Dziecko jest najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju choroby i działanie nieprzyjaznych bakterii. Jednakże rynek jest obecnie na tyle bogaty, że mamy możliwość wyboru farb do pokoju dziecka, które poza walorami estetycznymi, dbają o ochronę przed formaldehydami, czyli cząsteczkami gazu silnie trującej substancji. Szczególnie na nią narażeni są alergicy, więc powinno się zadbać o czyste powietrze w pokojach. Jednakże mówiąc o zdrowiu powinniśmy sobie zdawać sprawę, że nie istnieje tylko to fizyczne ale także psychiczne! W trosce o kreatywny i prawidłowy rozwój dziecka nie powinno się go odseparować od wszelkich form działalności manualnej i artystycznej. Na rynku możesz spotkać wiele farb, które imitują czarną tablicę, po której dziecko może do woli malować. Farba taka jest o tyle dobra, że dzieła dziecka można później łatwo zmyć! Twoje dziecko będzie Ci na pewno wdzięczne za zapewnienie mu takiej formy rozrywki.

Na salonach

Salon jest pokojem, gdzie spędzamy bardzo dużo czasu, więc powinniśmy zadbać również o to, żeby powietrze było czyste. Tak samo jak w pokoju dziecka, tak tutaj warto zainwestować w odpowiednią jakość powietrza. Kolejną ważną cechą, o którą warto zadbać jest ciepło. W salonie temperatura powinna oscylować w okolicy 21°C. Temperatury wyższe szybciej wysuszają śluzówki co może przełożyć się na problemy z gardłem, zatokami i oczami. Z kolei zbyt chłodna temperatura, za bardzo wychładza organizm co może powodować różnego rodzaju choroby wynikające z osłabienia organizmu – przeziębienie lub grypa. Odpowiedni poziom naświetlenia, najlepiej naturalnego jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki cudownej mocy światła słonecznego, nasze ciało wytwarza witaminę D co przekłada się na większą odporność oraz przyjemny, brązowy odcień opalenizny. Światło ma jednak również ogromne znaczenie przy naszym zdrowiu psychicznym! Dzięki odpowiedniemu naświetleniu jesteśmy mniej nerwowi i rzadziej wpadamy w depresyjny nastrój. W końcu nie bez powodu, przy wystąpieniu tych chorób psychicznych, stosuje się nierzadko światłoterapię.

W kuchni

Kuchnia jest miejscem, gdzie szczególnie powinno się zadbać o zdrowie! W końcu to tutaj przygotowujemy wszystkie posiłki, które następnie trafiają do naszego przewodu pokarmowego, wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza. Niestety nie zawsze trafia do naszego organizmu wszystko co dobre. W kuchni trzeba zadbać przede wszystkim o to, żeby łatwo było nam tam porządnie sprzątać. Niestety bakterie, zarazki oraz wszelkiego rodzaju kochają takie pomieszczenia jak kuchnie przez dużą ilość pokarmu, większą wilgotność i ciepło. W kuchni zawsze jest cieplej ze względu na to, że się tam gotuje i smaży. Optymalną, zdrową dla organizmu temperaturą w kuchni, jest około 18-19°C. Zadbaj o to, żeby powietrze w kuchni było cały czas świeże i pozbawione formaldehydów. Dzięki tym poradom, Twój dom będzie ostoją zdrowia dla każdego domownika!

Następny artykuł >

Dodaj opinię