Funkcja rejestratorów w systemach alarmowych

Systemy przeciwpożarowe, jakie pojawiają się na współczesnym rynku, są coraz bardziej zaawansowane i coraz skuteczniejsze. Nic więc dziwnego w tym, iż cieszą się one rosnącą popularnością wśród społeczeństwa. Jak wiadomo- pożar to ogromna tragedia, która zawsze wiąże się z dużymi stratami, a przyczyn pożaru może być mnóstwo i nie zawsze wybucha on z winy człowieka.

Każdy z nas pragnie skutecznie chronić siebie, swoich najbliższych oraz swój majątek przed tą tragedią, a systemy przeciwpożarowe w znaczący sposób to ułatwiają. Ale nikt nie poddaje w wątpliwość faktu, iż systemy przeciwpożarowe są niezwykle skuteczne i znacząco zwiększają nasze bezpieczeństwo, zastanówmy się zatem, jaką rolę w tychże systemach odgrywają same rejestratory.

Rodzaje rejestratorów

Jak wiadomo, rejestratory są podstawowym urządzeniem każdego systemu przeciwpożarowego i tak na dobrą sprawę, to właśnie one stanowią ich fundament- są niezbędne. W skład systemu przeciwpożarowego mogą wchodzić różne rejestratory- są to głównie czujniki dymu, czujniki ognia, czujniki tlenku węgla, potocznie nazywanego czadem a także czujniki nagłych skoków temperatury. Wszystkie te czujniki są niezwykle wrażliwe i albo bezpośrednio wszczynają alarm, albo przekazują impulsy do tak zwane centrali, która to steruje systemem alarmowym. Systemy z centralą sprawdzają się bardzo dobrze w dużych budynkach o wielu kondygnacjach, w prywatnych domach jednak tak rozbudowane systemy przeciwpożarowe nie są potrzebne- wystarczą te proste.

Rola rejestratorów

Jak już kilkakrotnie wspominano we wstępie, to właśnie rejestratory są podstawowym wyposażeniem wszystkich systemów przeciwpożarowych i odgrywają niezaprzeczalnie nadrzędną rolę w ochronie przed pożarem. Wykrywają one ryzyko pożaru znacznie wcześniej, niż mógłby go wykryć człowiek, bo już w pierwszej fazie powstawania pożaru, czyli wówczas, kiedy pojawia się dym niewyczuwalny i niewidoczny dla człowieka. Rejestratory, a właściwie całe systemy przeciwpożarowe, chronią nas przed pożarami i pozwalają skutecznie minimalizować jego ryzyko.

Więcej informacji na temat funkcji rejestratorów w systemie alarmowym znajdziesz pod adresem www.asd.pl/rejestratory-ip

Dodaj opinię