Wieloetapowe przygotowywanie ścian pod kładzenie gładzi gipsowej

jak przygotować ściane pod gładź

Wielu osobom wydaje się, że przygotowywanie ścian pod położenie gładzi jest proste i przede wszystkim szybkie. Nic bardziej mylnego. Trzeba poświęcić naprawdę sporą ilość czasu, by wszystko dokładnie wykonać. Niektóre prace wymagają od nas również zachowania odpowiednich odstępów czasowych. Dlatego też podjęcie się wykonania tego zadania samodzielnie, zazwyczaj wymaga cierpliwości. Jeśli jednak zrobimy to porządnie, będziemy mogli przez bardzo długi czas cieszyć się pięknymi i przede wszystkim gładkimi ścianami.

Oczyść, zabezpiecz i załataj

Pierwszym etapem przygotowywania ścian, jest ich dokładne oczyszczenie z wszelkich pyłów i kurzu. Następnie należy zabezpieczyć wszystkie metalowe elementy, które występują na ścianie. Można pokryć je folią, taśmą malarską albo specjalną farbą antykorozyjną. Jest wiele sposobów na wykonanie tego zadania, dzięki czemu każdy możemy wybrać to, co odpowiada mu najbardziej.

Kolejną kwestią jest natomiast łatanie ścian

W naszych ścianach wraz z upływem czasu, bardzo często powstają różnego rodzaju ubytki. Czasem większe, innym razem mniejsze. Te małe możemy wypełnić specjalną masą szpachlową i po wyschnięciu dokładnie zeszlifować to, co zostało w nadmiarze. Jeśli jednak ściana posiada mnóstwo ubytków, wówczas najlepiej jest ją otynkować. Dzięki temu zrobimy to dużo szybciej i nie musimy również robić tego aż tak dokładnie, ponieważ gładź świetnie stapia się z lekko chropowatą powierzchnią tynku.

Gruntowanie – jak się do niego zabrać?

Jak przygotować ścianę pod gładź, by nie powstały żadne rysy ani spękania? W tym celu na miejscu stylu różnych materiałów konstrukcyjnych, należy położyć specjalną siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Przed położeniem gładzi musimy zabezpieczyć również dokładnie naroża okienne i drzwiowe, nakładając na nie aluminiowe narożniki. Wielu osobom kłopot sprawia ostatni już etap przed nałożeniem gładzi, a mianowicie zagruntowanie całej powierzchnie. To w jaki sposób będziemy ją gruntować zależy przede wszystkim od tego, jaki jest stopień chłonności danej powierzchni. Jak ten stopień sprawdzić? Wystarczy zrosić wodą ścianę. Jeśli woda szybko się w nią wchłonie, wówczas podłoże jest bardzo chłonne. Jeśli natomiast spłynie po ścianie, wówczas stopień chłonności jest niezwykle mały. Jeśli chłonność jest mała, wówczas za środek do gruntowania może nam posłużyć zwykła woda. Jeśli natomiast chłonność jest duża, wówczas odpowiedniego środka gruntującego, najlepiej z polimerami. Po upływie 24 godzin możemy przystępować do kładzenia gładzi, ponieważ przygotowanie ściany pod gładź jest zakończone. Więcej praktycznych porad znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-podloze-pod-wykonanie-gladzi

Dodaj opinię