Przeterminowana farba – co należy z nią zrobić

przeterminowana farba lateksowa

Znalezienie na strychu czy w garażu przeterminowanej farby wywołuje uczucie zakłopotania. Co robić z takim znaleziskiem? Zużyć, wyrzucić, a może gdzieś zanieść? Niepotrzebne już farby to odpady, przed którymi trzeba chronić środowisko naturalne. Jeśli znajdzie się w domu jakieś przeterminowane farby olejne, nie należy umieszczać ich w kuble czy kontenerze na śmieci. Większych pojemników postawionych przy koszu firmy sprzątające nawet nie wezmą. Pozbycie się farby wymaga większego zaangażowania, podobnie jak jest to z rozpuszczalnikami, bateriami czy lekami.

Czy farba po dacie ważności może być używana?

Jeśli przeterminowanej farby jest dużo, może pojawić się chęć, by jej użyć. Teoretycznie jest to możliwe i nie każdy nawet patrzy na datę ważności. Wybraną powierzchnię się zamaluje, więc po co martwić się o przeterminowane farby, gdzie wyrzucać je czy co z nimi robić? Tak można sobie pomyśleć. Jednak żaden producent nie daje gwarancji, jaki będzie efekt takiej pracy. Data ważności to okres, w którym farba do ścian ma wskazane przez producenta właściwości. Możliwe jest, że przeterminowana farba emulsyjna będzie słabo kryć albo z innego powodu źle będzie się nią malować. Może być doskonałe jakości, ale jak jest po dacie ważności, to malowanie nią jest ryzykowne.

Przeterminowane farby – gdzie je wyrzucać?

Niepotrzebne farby oddaje się do lokalnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Każda gmina powinna zadbać o to, by w oznaczonym czasie i miejscu mieszkańcy mogli oddać problematyczne odpady. Nie jest to konieczne, jeśli jest to przeterminowana farba lateksowa. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych farb do wnętrz. Nie ma w niej zagrażających środowisku substancji. Jest ona na bazie wody, więc wystarczy ją wysuszyć i można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Pojemnik po niej trafi do odpadów plastikowych albo można go zachować np. na jakieś prace związane z uprzątaniem ogrodu. Kiedy w domu jest gdzieś jakaś farba, warto sprawdzić termin ważności. Czasem kupuje się ją, a termin malowania się przesuwa. Jeśli się okaże, że okres ważności farby niedługo minie, najlepiej przyspieszyć planowane malowanie. Przeterminowane farby do ścian już się nie przydadzą i trzeba będzie się ich pozbyć. Szkoda i tych farb, i pieniędzy na nie wydanych. Ewentualnie, jeśli są już niepotrzebne, można je komuś oddać albo odsprzedać. Podobnie, jeśli są jakieś większe ilości farby pozostałej po wcześniejszym malowaniu. Jeśli w porę zauważy się, że termin mija, to może uda się znaleźć wcześniej dla niej jakieś zastosowanie. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez firmę Śnieżka: https://www.sniezka.pl/porady-techniczne/co-zrobic-z-przeterminowanymi-farbami-porady-eksperta

Dodaj opinię