Popękane ściany – jak to naprawić? Poradnik eksperta.

popękane ściany

Pęknięta ściana w domu? Nie ma powodów do paniki! To dość powszechnie występujący problem, z którym można się spotkać zarówno w starych, jak i świeżo wyremontowanych budynkach mieszkalnych. Na szczęście mankament ten można łatwo i szybko naprawić. Co więcej, zrobicie to sami za małe pieniądze bez kosztownej pomocy fachowca!

Przyczyny pękających ścian

Pękające powierzchnie ścian zazwyczaj są wynikiem naturalnych procesów, np. osiadania budynku czy wpływu pór roku. Może być to również przyczyna nieprawidłowo przeprowadzonego remontu. Pęknięcia powierzchowne, powstające w warstwie tynku, nie stanowią żadnego zagrożenia dla użytkowników. Z reguły powstają na styku dwóch różnych ścian, np. nad otworami drzwiowymi, okiennymi, itd. Zanim jednak zdecydujecie się na korektę ścian, warto upewnić się czy problem nie jest poważniejszy. Niebezpieczniejsze pęknięcia tzw. głębokie mogą być wynikiem poważnych wad konstrukcyjnych, dlatego przed remontem warto skonsultować to z fachowcem.
Do estetycznej korekty ściany wystarczą Ci:
– szpachelka
– materiał ścierny
– masa naprawcza
– gładź wykończeniowa

Do roboty! :)

Naprawa pękniętych ścian to proces składający się z dwóch etapów:
1. wypełnienia ubytków masą naprawczą
2. wykończenia ściany gładzią
Przed przystąpieniem do głównych zadań należy oczyścić powierzchnię ściany.

1. Wypełnienie ubytków masą naprawczą

Elastyczna masa naprawcza ACRYL-PUTZ® FX23 FLEX (link: https://www.acrylputz.pl/produkty/gladzie-i-gotowe-masy-szpachlowe/acrylputz-fx23-flex ) to produkt, który rozwiąże problem nieestetycznych pęknięć na ścianach. Zawiera włókno szklane, zaś po wyschnięciu pozostawia transparentną powłokę z widocznymi włóknami, którą można pokryć gładzią. Formuła produktu jest wzbogacona o żywicę polimerową poprawiającą parametry wytrzymałościowe oraz przyczepność masy naprawczej do podłoża. Ze względu na unikalną elastyczność, ACRYL-PUTZ® FX23 FLEX (link: https://www.acrylputz.pl/produkty/gladzie-i-gotowe-masy-szpachlowe/acrylputz-fx23-flex ) można stosować na pęknięcia o szerokości 5 mm bez dodatkowego stosowania taśm zbrojeniowych. Produkt jest bardzo wydajny, a aplikacja bardzo prosta.

2. Wykończenie ściany gładzią

Na wyschniętą masę wykończeniową należy nałożyć specjalną gładź szpachlową. Znakomicie nada się do tego gładź ACRYL-PUTZ® FS20 FINISZ (link: https://www.acrylputz.pl/produkty/gladzie-i-gotowe-masy-szpachlowe/acrylputz-fs20-finisz), która pozostawia śnieżnobiałe i idealnie gładkie, gotowe do malowania ściany. Produkt jest bardzo wydajny i co ważne, nie zmienia swojej konsystencji. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat sposobu użycia masy naprawczej oraz gładzi, zapraszamy na stronę: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/naprawa-popekanych-scian-poznaj-najczestsze-bledy Naprawianie pękniętych ścian to z pewnością nic trudnego, jednak warto uzbroić się w cierpliwość i stosować się do zaleceń producenta produktów. Solidnie wykonana korekta na długo wyeliminuje problem „pajęczynki” na powierzchni ściany.

Dodaj opinię