Po co bejcować drewno i jak to zrobić?

Bejcowanie drewna

Bejcowanie drewna to proces, który ma na celu zapewnić odpowiednią ochronę oraz zapewnić walory estetyczne. Dzięki temu możliwe jest także wykorzystywanie typów drewna, do rzeczy, do których normalnie nie dałoby rady tego użyć. Dla przykładu, drewno sosnowe cechuje się większą miękkością ale dzięki jego bejcowaniu można wykorzystać je do budowy schodów, czy elementów narażonych bardziej na działanie czynników fizycznych. Dzięki temu, budulec staje się zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu można także nadać zupełnie nowy kolor – na przykład naturalnie jasne drewno przebarwić na ciemny kolor. Dzięki temu zachowujemy jednak strukturę drewna, dzięki czemu nadal są podkreślone słoje i faktura.

Wybór preparatu do bejcowania

Wybór odpowiedniego preparatu, dzięki któremu będziemy bejcować drewno, jest niezwykle ważny. Konieczne jest pamiętanie, o tym, że każdy typ drewna różni się i to czasami diametralnie od reszty, a w wyniku tego wymaga preparatu lepiej dostosowanego do właściwości fizycznych (a także chemicznych) danego budulca. Dla przykładu, kiedy chcemy zabejcować drewno sosnowe, użyjemy mniej agresywnego preparatu, ponieważ cechą tego budulca jest szybka wchłanialność substancji. Podsumowując, w celu zabejcowania drewna, konieczne jest zdobycie wiedzy o tym jakiego preparatu użyć.

Proces bejcowania drewna

Zacznijmy od tego, że drewno, które chcemy zabejcować powinno być przede wszystkim oczyszczone z kurzów, tłuszczów, czy żywicznych plam. Ponadto musi być suche i trzeba się także postarać, aby jego powierzchnia była równa. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, uzyskamy pożądany efekt. W celu zwiększenia pewności, co do ostatecznego efektu, drewno przed bejcowaniem warto oszlifować, dzięki czemu, będzie wyglądało ono świeżo i lepiej przyjmie preparat. W następnym etapie, możemy przejść do wcierania bejcy, co zwykle robi się za pomocą szmatki albo tamponu. Uwaga – przed bejcowaniem, warto na kawałku drewna sprawdzić kolor, jaki uzyskamy za pomocą danej bejcy. Trzeba wiedzieć, że ostateczny kolor zależy również od gatunku drewna oraz jego wilgotności czy sposobu obróbki! W jaki sposób nanosić preparat? Robi się to wzdłuż słojów drewna. Konieczne jest równomierne rozprowadzanie preparatu, aby uzyskać doskonały efekt, pozbawiony nie pożądanych przebarwień. Więcej o bejcowaniu drewna, szczególnie sosnowego, możecie poczytać pod adresem: >https://www.vidaron.pl/poradnik/bejcowanie-drewna-sosnowego-3-praktyczne-wskazowki.

Do czego można wykorzystać bejcowane drewno?

Praktycznie każdy element wykonany z drewna warto zabejcować. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią ochronę oraz wygląd. Zabejcowane drewno można użyć na przykład do budowy schodów, wykończenia ścian, stworzenia mebli. Warto się zastanowić na przykład na budową stołu z drewna ze szklanym blatem. Zapewni to niezwykle nowoczesny charakter w Twoim wnętrzu.

Dodaj opinię