Najmodniejsze kolory elewacji – krótki przewodnik

Kolory elewacji budynku

Kolory elewacji budynku w dużej mierze determinują jego wygląd oraz charakter, dlatego ich doborowi należy poświęcić odpowiednią dozę uwagi. I chociaż nieograniczona niemal paleta barw farb i tynków pozwala zrealizować nawet najbardziej wyszukane pomysły, wybór nie może być przypadkowy. Aby osiągnąć naprawdę ciekawy i spójny efekt architektoniczny, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów.

Kolory elewacji a architektura budynku

Dobierając kolory elewacji domów w pierwszej kolejności należy określić ich charakter architektoniczny. Całkiem bowiem inaczej będziemy postępować w przypadku klasycznego dworku, a inaczej mając o czynienia z nowoczesną bryłą. Jeżeli architektura bogata jest w różnego rodzaju detale, takie jak płaskorzeźby, wykusze, lukarny czy ryzality, lepiej sprawdzi się stonowana kolorystyka. Idealnym wyborem będzie ponadczasowa biel, wzbogacona ewentualnie dodatkiem pudrowego różu lub innego subtelnego odcieniu. Z kolei w przypadku minimalistycznego, nowoczesnego budynku możemy sobie pozwolić na nieco więcej szaleństwa, w tym na nasycone, mocne barwy, a nawet na połączenie dwóch, trzech kolorów. Dobrym (i szalenie modnym) wyborem będzie też wzbogacenie elewacji o wykończenia kamienne lub drewniane. Nie zapominajmy również o wielkości domu oraz wzajemnych proporcjach ścian i dachu. W przypadku niskich budynków duże połacie ciemnego dachu zawsze nieco przytłaczają i optycznie „przyciągają” bryłę ku ziemi, dlatego dobrze jest rozjaśnić ściany jakąś jasną barwą. W ten sposób ich płaszczyzna zostanie optycznie powiększona, a dom będzie się wydawał wyższy.

Kolory elewacji a otoczenie

Dobierając kolory elewacji domu nie można koncentrować się wyłącznie na samym budynku i własnych preferencjach. Niemniej ważne jest otoczenie, i to zarówno przyroda ożywiona, jak i nieożywiona. Jeżeli dom stoi w otoczeniu innych budynków, powinniśmy tak dopasować kolor ścian, aby harmonizował on z sąsiadującymi fasadami. Obecnie najmodniejsze kolory elewacji to pastele, więc najbezpieczniej będzie wybrać jakiś delikatny odcień żółtego, pomarańczowego lub różowego, ewentualnie zdecydować się na neutralną biel, beż czy grafit. Na dużo większą swobodę możemy sobie natomiast pozwolić, jeżeli budynek stoi w otoczeniu przyrody, czy nawet w dużym ogrodzie, nawet tutaj jednak musimy pamiętać, że powinien on harmonizować z otoczeniem. Pamiętajmy też, że duży wpływ na odbiór całości będzie miało światło i sposób, w jaki będzie się ono układało na domu. Co za tym idzie, inne kolory elewacji sprawdzą się w miejscach cienistych, inne na otwartych, nasłonecznionych przestrzeniach. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-pomyslow-na-kolory-elewacji-domow-z-bialymi-oknami

Dodaj opinię