Jak lakierować drewno?

lakierowanie drewna
399 Wyświetleń

Szykując się do lakierowania drewna, należy pamiętać o kilku prostych zasadach, bez których nie można wykonać tej pracy prawidłowo. Ważne jest przygotowanie niezbędnego sprzętu i powierzchni do lakierowania. Odpowiednie oczyszczenie i wygładzenie jest bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku nie da się prawidłowo wykonać tego zadania. Do oczyszczenia najlepszy będzie papier ścierny, który pozwala dotrzeć w każde miejsce i łatwo wyczuć nim każdą nierówność drewna. Do przygotowania dużej powierzchni można wykorzystać szlifierkę oscylacyjną, która sprawdzi się bardzo dobrze, przyspieszając proces, lecz jeżeli wykonujemy nią prace pierwszy raz, trzeba uważać, aby nadmiernie nie zetrzeć drewna. wygładzone i oczyszczone drewno koniecznie należy przetrzeć wilgotną ścierką, która zbierze cały kurz, i odstawić do wyschnięcia.

 

lakierowanie drewna

 

Technika lakierowania

Przygotowane drewno można już lakierować, więc trzeba przygotować pędzel, papier ścierny i lakier. Pędzel do lakierowania powinien być płaski, ponieważ w tym zadaniu sprawdza się on najlepiej. Nie należy nabierać dużej ilości lakieru, ponieważ ciężko będzie równomiernie rozprowadzić go po całej powierzchni. Nie można się także śpieszyć podczas lakierowania, aby nie pozostawić żadnych niedociągnięć. Kierunek lakierowania musi być zgodny z usłojeniem drewna, ponieważ tylko to umożliwia uzyskanie znakomitego efektu. Lakierobejca także sprawdzi się jako zabezpieczenie, dodatkowo nadając barwę o naturalnym kolorze. Cały czas widoczne będą słoje drewna, więc efekt będzie bardzo korzystny. Po wykonaniu lakierowania konieczne jest odczekanie do wyschnięcia. Może to trwać nawet 10 godzin, lecz lakier koniecznie musi dokładnie wyschnąć. Później trzeba przetrzeć go papierem ściernym i polakierować raz jeszcze.

Wybór właściwego lakieru

Wybierając lakier należy dokładnie czytać jego zastosowanie, ponieważ nie każdy sprawdzi sie w warunkach, które będą narażać nasz przedmiot. Lakierując wewnątrz domu, najlepszy będzie lakier na bazie wody, który jest bezpieczny dla zdrowia i nie ma zapachu. Dobrym sposobem jest poproszenie o pomoc sprzedawcy, który na pewno wybierze dla nas odpowiedni produkt.

< Poprzedni artykuł
Zakupy w sklepie budowlanym
Next Article >

Dodaj opinię