Jak wybrać farby i kolory do pokoju dla dzieci?

farba do pokoju dziecięcego

Wielu rodziców urządzających pokój dla dziecka wie, że zastosowane w nim farby wpływają nie tylko na nastrój malucha, ale też na jego zdrowie. Świadomość budzi rozterki, jaka farba będzie najlepsza, by pomalować pokój dziecka. Warto pamiętać, żeby zwrócić uwagę nie tylko na odcień, ale też na rodzaj substancji, którą wykorzysta się w pokoju pociechy. Czym kierować się przy wyborze farb do pokoju dziecięcego?

Rodzaj farby do pokoju dla dzieci

Podstawową zasadą jest sięgnięcie po farbę antyalergiczną. Można taką znaleźć wśród farb akrylowych, emulsyjnych i lateksowych. Dziecięcy organizm jest wrażliwy i może źle reagować na opary i silne, sztuczne składniki. Rekomendowane są farby oznaczone certyfikatem PTA lub EU Ecolabel. Warto wybrać te, które zapewniają dopływ powietrza do ścian i chronią przed odkładaniem się wilgoci.

Pozwoli to uniknąć grzyba i pleśni.

Ze względów praktycznych farba powinna czynić ścianę łatwą w pielęgnacji i czyszczeniu. To szczególnie przydatne przy brzdącach uczących się chodzić i starszych. Najlepszym wyborem są farby odporne na wodę, ponieważ można je myć. Przygotowując pokój dla dzieci w wieku przedszkolnym, warto wziąć pod uwagę farby suchościeralne. Są doskonałym rozwiązaniem do wykorzystania na jednej ze ścian tak, by maluchy mogły swobodnie zamienić ją w tablicę do rysowania i pisania kredą. Jeszcze ciekawszą opcją są farby magnetyczno-tablicowe, które łączą funkcję tapety do pisania kredą z tablicą magnetyczną do zawieszania magnesów. To doskonałe połączenie elementu dekoracyjnego z wielką frajdą dla malucha!

Kolor farby do pokoju dziecięcego

Wybór kolorów do pokoju dziecięcego nie powinien być kwestią gustu. Pedagodzy i psychologowie nie mają wątpliwości, że pokój dla dzieci powinien mieć stonowane kolory ścian. Niemowlęta najlepiej znoszą delikatne, pastelowe odcienie połączone z bielą i jasną szarością. To tonacje kojące i uspokajające. Są dobre do dziennych drzemek i wyciszenia. U starszych dzieci można eksperymentować z poszerzaniem gamy pastelowych barw. Zastosowanie innych barw na sąsiadujących ze sobą ścianach, ściany dwubarwne lub pokryte dekoracyjnym wzorem – o ile tonacje nie będą się gryzły, wszystko jest dozwolone. Znaczenie ma także ogólna kolorystyka, w jakiej jest utrzymany pokój dla dziecka. Jeśli stoją w nim kolorowe meble lub jest dużo otwartych półek, na których pojawia się feeria barw w postaci zabawek, to sprawdzą się jednolite, jasne ściany. Przy zabudowanych meblach o zachowawczych barwach można bardziej zabawić się kolorami ścian. Zdecydowanie odradzane są jednak krzykliwe odcienie, w tym czerwień i pomarańcz, które wzbudzają agresję i sprzyjają nadpobudliwości. Ciemne barwy, jak bordo, purpura czy czerń mogą powodować apatię. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-pomalowac-pokoj-dla-dziecka-wybor-farb-i-kolorow

Dodaj opinię