Jak uniknąć pękania drewna – poradnik

zapobieganie pękaniu drewna

Drewno powszechnie stosuje się w konstrukcjach budowlanych. I choć na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innych rozwiązań technologicznych, to nic nie jest w stanie usunąć w cień desek. Cenimy je zarówno za wyjątkowe parametry użytkowe, jak i za walory estetyczne. Aby jednak móc się cieszyć ich pięknem przez długie lata, muszą być one odpowiednio przygotowane i zabezpieczone. Tylko bowiem prawidłowa obróbka oraz konserwacja ochroni je przed zmorą konstrukcji budowlanych, jaką jest pękanie drewna.

Pękanie drewna – przyczyny

Najprościej rzecz ujmują, pękanie drewna konstrukcyjnego możemy podzielić na dwa rodzaje, pękanie powierzchniowe i pękanie na przestrzał. Pierwsze nie stanowi dużego problemu, a nawet, zdaniem wielu, przydaje całości nieco lat dodając jej tym samym uroku i wprowadzając do domu charakterystyczny klimat. Drugie natomiast jest poważnym problemem skutkując znacznym osłabieniem konstrukcji i, w konsekwencji, wymuszając na właścicielach problematyczną i dość kosztowną wymianę. Co jednak powoduje pękanie drewna? Dlaczego czasem pozostaje ono w idealnym stanie przez dziesiątki lat, a innym razem domaga się remontu nawet po kilkunastu miesiącach? Otóż cały sekret tkwi w nierównomiernym i zbyt szybkim wysychaniu. Świeże drewno jest bowiem bardzo wilgotne i aby się nadawało do dalszej obróbki powinno być sezonowane i suszone. Co istotne, proces ten musi przebiegać możliwie jak najwolniej, w przeciwnym bowiem razie gwałtowne wyparowywanie wody spowoduje kurczenie się, a w dalszej perspektywie pękanie drewna. Najlepszą opcją jest długotrwałe składowanie materiału na świeżym powietrzu pod zadaszeniem. W ten sposób będzie on wysychał powoli i równomiernie bez ryzyka odkształcenia czy pękania. Warto tu też podkreślić, że optymalna wilgotność gotowego do użytku drewna nie powinna przekraczać 25 %, ponieważ kiedy jest ono zbyt mokre, istnieje duże ryzyko, że nie przyjmie impregnatu, a ponadto jego właściwości techniczne będą dużo gorsze.

Pękanie drewna – zapobieganie

Wiemy już, że najprostszą drogą do uchronienia drewna od pękania jest jego prawidłowe suszenie, na tym jednak sprawa się nie kończy. Dla lepszego zabezpieczenia surowca, warto go również poddać impregnacji odpowiednio dobranym, dostosowanym do rodzaju konstrukcji preparatem. Optymalną metodą jest tu zastosowanie impregnacji ciśnieniowej, wtedy bowiem środek konserwujący wnika najgłębiej w deski dając tym samym najwyższą barierę ochronną. Nie da się jednak ukryć, że wykorzystanie tej techniki w domu byłoby dość problematyczne, jeżeli nie niemożliwe, dlatego na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów dedykowanych dla indywidualnych odbiorców. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez firmę Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-skutecznie-zapobiegac-pekaniu-drewna-porady-eksperta

Dodaj opinię