Jak prawidłowo pielęgnować drewno

ślady żywicy jak usunąć

Drewno to materiał ceniony od stuleci za wytrzymałość, uniwersalność oraz walory estetyczne. Aby jednak przez długie lata zachowało swój piękny wygląd, to wymaga fachowego zabezpieczenia, a następnie konsekwentnej i regularnej pielęgnacji.

Jak zabezpieczyć drewno

Zabezpieczenie drewna ma na celu ochronę przed degradującymi czynnikami środowiskowymi, w tym wilgocią, a także grzybami i wszelkiego rodzaju szkodnikami. Zabieg ten musi być zawsze poprzedzony fachowym przygotowaniem podłoża. Deski powinny być oczyszczone, suche, gładkie, wolne od kurzu i żywicznych plam, a przed naniesieniem jakiejkolwiek powłoki najlepiej przeszlifować je papierem ściernym o gradacji 120-200. Dzięki temu zyska ono na wyglądzie, a usłojenie zostanie pięknie podkreślone. W tym miejscu trzeba sobie jednak zadać pytanie: czym zabezpieczyć drewno? Półki sklepowe uginają się bowiem od różnego rodzaju środków, począwszy od lakierów, poprzez lakierobejce aż do olejów. Decyzja będzie tu zależała przede wszystkim od gatunku drewna, z jakim mamy do czynienia oraz od efektu, jaki chcemy uzyskać. Lakier pozwala uzyskać efekt połysku, matowy lub półmatowy, i występuje zarówno w wersjach bezbarwnych, jak i koloryzujących. Jego niewątpliwym atutem jest możliwość uzyskania powłoki, która dobrze chroni przed wilgocią, zarysowaniami i zabrudzeniami, co predestynuje go do powierzchni użytkowych, w tym parkietów. Lakierobejce tworzą powłoką podobną do lakierów, z tym, że dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Nadają powierzchni delikatny, satynowy połysk i doskonale podkreślają rysunek drewna. Trzecia opcja, oleje, cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nie tworzą na desce żadnej powłoki nadając jej w pełni naturalny wygląd, a przy tym wnikają głęboko w jej strukturę chroniąc dzięki temu przed łuszczeniem się, pękaniem i działaniem czynników środowiskowych. Doskonale prezentują się na meblach, drzwiach i wracających obecnie do łask boazeriach.

Pielęgnacja drewna

Drewno nie lubi wilgoci i tę prawdę trzeba sobie przyswoić przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych. Pod wpływem wody może się wypaczać, odkształcać, tracić kolor, a nawet gnić, dlatego nigdy nie myjemy go wodą. Co najwyżej można je delikatnie przetrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką. Przystępując do czyszczenia, trzeba też zwrócić uwagę na to, z jakim rodzajem powłoki mamy do czynienia i dobrać właściwy preparat, najlepiej taki, który będzie jednocześnie czyścił i pielęgnował. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy drewno przed brudem i wilgocią, ale również odświeżymy kolor i nadamy pięknego połysku. Więcej informacji o tym jak zabezpieczyć drewno przed wodą znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-drewno-przed-wyciekiem-zywicy-i-usunac-slady

Dodaj opinię