Jak łączyć kolory planując remont mieszkania – poradnik

z czym łączyć biel

Planując remont mieszkania, trzeba zastanowić się m.in. na jaki kolor pomalować ściany. Duża ilość dostępnych farb sprawia, że dokonanie właściwego wyboru nie jest łatwe. Żeby kolory ścian dobrze się ze sobą komponowały, warto skorzystać z tzw. koła barw. Koło barw to graficzny model, za pomocą którego każdy może w łatwy sposób zrozumieć, jak powstają i mieszają się poszczególne barwy. Kolory na kole barw dzielą się na trzy grupy. Pierwszą grupę stanowią kolory monochromatyczne, zawierające te same odcienie jednej barwy. Do drugiej grupy należą kolory pokrewne, które na kole barw ze sobą sąsiadują. Trzecią grupę stanowią kolory dopełniające, leżące na kole barw naprzeciw siebie.

Koło barw, czyli zasady łączenia kolorów

Korzystanie z barw należących do danej grupy daje pewność uzyskania harmonii kolorów na ścianach. Osoby, którym zależy na uzyskaniu efektu delikatności, zrównoważenia i wyciszenia, powinny sięgnąć po kolory monochromatyczne. Z takiej palety barw zaleca się korzystać przede wszystkim w miejscach przeznaczonych do odpoczynku. Obecnie w nowoczesnych wnętrzach coraz chętniej sięga się po kolory pokrewne. Dzięki temu, że poszczególne kolory sąsiadują ze sobą na kole barw, nawet połączenie intensywnych barw wygląda spójnie i harmonijnie. Jeśli chodzi o kolory dopełniające, korzysta się z nich głównie w dużych pomieszczeniach, takich jak hol lub salon. Połączenie przeciwstawnych kolorów daje wyrazisty i często intrygujący efekt.

Jak łączyć białe ściany z innymi kolorami

Białe ściany powoli wracają do łask. Kolor ten sprawdza się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, nadając im elegancji i lekkości. Decydując się na biały kolor na ścianach, trzeba najpierw wybrać odpowiedni odcień bieli. W sprzedaży znaleźć można przynajmniej kilkanaście odcieni tego koloru, dlatego wybór tego idealnego nie jest łatwy. Warto również zastanowić się nad łączeniem kilku różnych odcieni. Bez względu na rodzaj wybranego rodzaju bieli, należy pamiętać, że barwa ta ma charakter neutralny. Oznacza to, że znakomicie komponuje się z innymi kolorami. Biały kolor stanowi znakomite tło dla innych kolorów. Na białym tle pięknie prezentują się pozostałe elementy wyposażenia wnętrza, takie jak grafiki, obrazy, meble czy lampy. Białe ściany można łączyć zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi podłogami, więc wybór koloru podłogi uzależniony jest od indywidualnych preferencji osób wykonujących remont. Ciekawy efekt uzyskać można, zestawiając białą ścianę z cegłą dekoracyjną lub tapetą z efektownym wzorem. Interesująco wygląda także połączenie bieli oraz wyrazistych barw takich jak błękit, turkus, fiolet czy antracyt. Decydując się na białe ściany, należy pamiętać, by wybierać dobrej jakości farby zmywalne, które w przypadku zabrudzenia łatwo zmyć. Więcej inspiracji znajdziecie tutaj: https://www.sniezka.pl/jak-wybrac-kolor/z-jakimi-kolorami-najlepiej-laczyc-biel-porady-eksperta

Dodaj opinię