Drewniany bruk w ogrodzie – poradnik

impregnacja drewnianego bruku

Drewniany bruk to świetna alternatywa dla tradycyjnego betonowego chodnika czy ogrodowych kamiennych ścieżek. Co więcej, nadaje się także do wykonania podjazdu. Sam montaż nie jest trudny, trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować. Liczą się tutaj szczegóły, dzięki którym drewniany bruk będzie służył latami i zachowa swój estetyczny wygląd.

Co to jest drewniany bruk ogrodowy i jak go wykorzystać?

Jak sama nazwa wskazuje, mowa o bruku z drewna. Nie wszyscy amatorzy architektury krajobrazu od razu skojarzą, o co chodzi. Trudno jednak znaleźć kogoś, komu drewniany bruk ogrodowy by się nie podobał. Wręcz przeciwnie, jego rosnąca popularność wpisuje się w utrzymującą się od lat tendencję swoistego powrotu do natury. Właściciele ogrodów nie chcą wypełniać ich zimnym betonem. Decydują się natomiast na cieplejsze, naturalne materiały. Gdy mowa o cieple, to w przypadku drewna można potraktować to określenie na dwa sposoby. Po pierwsze materiał ten szybko się nagrzewa, więc chodzenie po nim boso to sama przyjemność. Latem, a nawet wczesną wiosną. Jednocześnie drewniane elementy zdecydowanie lepiej wpisują się w estetykę ogrodów. Łatwo wkomponować je w przestrzeń wypełnioną kwiatami, krzewami oraz drzewami. Drewno stosowane jest w aranżacji wnętrz jako materiał ocieplający pomieszczenie, czyniący je bardziej przytulnym. Podobną rolę odgrywa bruk drewniany w tworzeniu ogrodu przyjaznego zmysłom i zachęcającego do relaksu. Co za tym idzie, nawet osoby które jeszcze niedawno nie miały pojęcia, co to jest bruk drewniany, teraz stosują go w swojej przydomowej przestrzeni na różne sposoby. Idealnie sprawdza się w roli ścieżek i naturalnych chodników. Można wykonać z niego schody na taras, a nawet podjazd dla samochodu.

Czym impregnować bruk drewniany?

Bruk to najczęściej i najintensywniej eksploatowana część ogrodu. W przypadku tego drewnianego kluczowe jest zabezpieczenie go przed czynnikami zewnętrznymi. Czym impregnować bruk drewniany? Najlepiej zdecydować się na materiał wcześniej zaimpregnowany ciśnieniowo, ponieważ jest w stanie przetrwać lata bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym warto w miarę możliwości chronić drewno przed nadmiarem wody, czemu służy zarówno warstwa przepuszczalna, znajdująca się pod brukiem, jak i jego ewentualne zadaszenie. Przed zakupem gotowych elementów, najlepiej sprawdzić bruk drewniany z czego jest wykonany. Szczególnie polecane są tu takie gatunki drzew, jak dąb czy buk. Wykazują znaczną odporność na zużycie, a dobrze zabezpieczone sprawdzą się w roli ogrodowej ścieżki. Więcej informacji na temat konserwacji drewnianego bruku ogrodowego znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/impregnacja-drewnianego-bruku-w-ogrodzie-poradnik

Dodaj opinię