Czyszczenie i malowanie zardzewiałych powierzchni

pomieszczenie z rdzą

Metalowe powierzchnie, które wskutek różnych czynników pokrywają się rdzą, nie muszą być spisywane na straty. Samodzielnie i to niewielkim kosztem, możemy je odświeżyć i zagwarantować im jeszcze kilka lat świetności.

Malowanie na rdzę, czy jej usuwanie?

W sklepach znajdziemy preparaty, które pomogą nam pozbyć się rdzy z metalowych powierzchni, jak i farby, które stosować można bezpośrednio na skorodowane elementy. Środek powinniśmy wybierać na określając stan powierzchni skorodowanej, a ściślej mówiąc rozległości i intensywności korozji. W przypadku silnie skorodowanych powierzchni same zastosowanie farby na rdzę okazać się może niewystarczające.

 

pomieszczenie z rdzą

 

Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Obojętnie, czy zamierzamy nałożyć farbę bezpośrednio na rdzę, czy najpierw będziemy korzystać z neutralizatora, powierzchnię musimy odpowiednio przygotować. W tym celu należy oczyścić skorodowaną powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń – kurzu, starej farby – a także luźno trzymającej się rdzy. Materiał musi pozostać suchy i nietłusty. Dla pewności, powierzchnię zaleca się przetrzeć szmatką z rozpuszczalnikiem.

Kiedy stosować odrdzewiacz?

Jeśli rdza weszła głęboko w powierzchnię, którą chcemy odnowić, niezbędne może okazać się zastosowanie neutralizatora. Zatrzyma on procesy korozyjne. Bardzo dobrze sprawdzi się do miejsc trudno dostępnych lub takich, w których całkowite usunięcie rdzy jest niemożliwe, przy zastosowaniu mechanicznego czyszczenia.

Jak działa neutralizator?

Neutralizator przekształca skorodowaną powierzchnię w stabilną, dzięki czemu stanowi ona dobry grunt do późniejszego przyjęcia farby. Po aplikacji preparatu należy odczekać minimum 8 godzin przed nałożeniem farby. O szczegółowe informacje zapytaj sprzedawcę lub zapoznaj się ze wskazówkami z opakowania.

Dobór farby

Do powierzchni, które już raz został pokryte rdzą, warto wybrać farbę antykorozyjną. Powinna się ona cechować zwiększoną przyczepnością do podłoża, a także odpornością na promieniowanie UV. Zabezpieczona w taki sposób powierzchnia będzie mniej podatna na wystąpienie ognisk korozyjnych.

Dodaj opinię